Baş korumaBaş koruma standartları

Baret Standartları Hakkında

Baret standartları ülkemizde oldukça az bilinen bir konu. Genellikle firmalarda da, çalışanlarda da “tak ve git” tarzı bir yaklaşım mevcut. Ancak, baretlerin çeşit çeşit standartları, her standardın ayrı test metodları ve koruma seviyeleri bulunuyor. Baret seçimi yapılırken bunlara da dikkat etmekte fayda var:

1 EN14052 Bu standart yandan darbeye karşı korumayı da içermektedir. Testte baretin toplamda 150 jule (100J tepe noktası ve 50J yan kısımlar) dayanması gerekmektedir. Ayrıca delme testi de sivri uçlu bir şakül 2,5 metreden baretin tepe noktasına bırakılır. Burada baret tepe noktasından 25J, yanlardan da 20J enerjiye karşı test edilir.

2 EN397 En çok bilinen, en eski, fakat artık geçerliliğini yavaş yavaş da yitiren bir standarttır. Baret, bu standartta sadece tepeden test edilir, yanal test yoktur ve 49J ile test edilir. Delme testi ise 1 metreden yapılmaktadır. Bu standart haricinde başka bir standarda sahip olmayan baretlerin kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

3 EN812 Kep (piyasada Bumcap olarak da geçer) standardıdır. 12J enerji ile 5kg şakülün 25cm mesafeden 4 kez kepe vurmasıyla test edilir. Bilindiği üzere kep bizim mevzuatlarımıza göre uygun değildir, zira kep başı sadece çarpmalara ve sürtmelere karşı korumaktadır. Başa cisim düşme tehlikesi olan depolar veya vinç altları gibi alanlarda baret kullanılması gerekmektedir.

4 EN50365 Elektrikçi bareti olarak da bilinen baretlerde bulunması gereken standarttır. Normalde EN397 ve EN812 standartlarında da opsiyonel olarak elektrik direnç testleri bulunur fakat EN50365 standardı 10.000V ile test edilir ve diğer standartların üzerindedir.

5 EN12492 Yüksekte çalışma baretlerinde (dağcı bareti olarak da bilinir) olması gereken standarttır. Bu baretlerde darbe testine daha çok yoğunlaşılmış durumdadır. Bu standart için biri düz, diğeri yarım daire olmak üzere beşer kg ağırlığında iki farklı şakül kullanılmaktadır. Yarım daire şakül baretin ön, arka ve yan taraflarına, uygulanır. Düz şakül ise 50 cmden her bölgeye uygulanır. her durumda maksimum güç 10kN’dur.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

error: Bu içerik kopyalanamaz.
Close

Adblock tespit edildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker