El korumaEldiven standartları

EN388 Standart Değişimi Hakkında

ISO 13997 TDM Kesme Metodu

2003 yılında yürürlüğe giren EN388 standardında kesilme direnci bir kesme makinesiyle ölçülmekteydi. Eldivenden alınan bir numune düzeneğe yerleştiriliyor, döner bir bıçak 5N kuvvet uygulayarak bu düzeneğin üzerinde ileri geri sabit hızda hareketler yaparak eldiven kesilene kadar bu hareketlerine devam ediyordu. Eldiven kesildiği anda bıçağın hareketi duruyor ve ortada çıkan git-gel rakamı hangi değer aralığındaysa eldivenin kesilme direnci de 1’den 5’e kadar bir değer alıyordu. Tabii ki bu işlem esnasında bıçak git-gel hareketinden dolayı da keskinliğini kaybedebiliyordu. Dolayısıyla, yüksek kesilme dirençli eldivenler için sonuçlar daha az kesinlik arzedebiliyordu.

Yeni yürürlüğe giren EN388:2016 standardıysa, özellikle 4 ve 5 kesilme dirençli eldivenler için çok daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlayacak. Bu standardın getirdiği yeni ISO13397 test metodu sabit hızda gidip gelen bir bıçak yerine tek bir bıçağın tek bir hareketini baz alacak. Eldivenden kesilecek parça TDM test makinesine yerleştirilecek ve eldivenin üzerine belirli bir Newton kuvveti uygulanacak. Ayrıca, her testte de ayrı bıçak kullanılacak. Dolayısıyla, artık eldivenlerin kesilme direnci gidip gelme indeksi değil, kaç Newton’a dayandığıyla ilgili olacak. Ortaya çıkan sonuç EN388:2003 standardındaki gibi 5 haneli bir rakam olmayacak, fakat 6 adet harf hayatımıza girecek. Şu anki 1 ve 2 kesilme dirençlilerin genellikle A standardında kalması bekleniyor. 3 kesilme dirençliler genellikle B ve biraz da C standardına girecek. 4 ve 5 kesilme dirençlilerin ise çoğunlukla C ve D standartlarına sahip olacakları tahmin ediliyor. E ve F standartları ise nadir bulunan eldivenlerin sahip olduğu kesilme dirençleri olacak.

Yeni testle birlikte eldivenlerin üzerindeki işaretlemeler de değişecek. Artık 4 rakamın yanında 2 de harf bulunacak. Aşınma, yırtılma ve delinme dirençleri yine eskiden olduğu gibi 1’den 4’e kadar rakamlarla gösterilirken kesilme direncinin gösterilmesi gereken yerde bir “x” işareti bulunacak ve hemen piktogramın beşinci hanesindeki harf (A’dan F’ye kadar) bizlere kesilme direncini gösterecek. Altıncı hane de yeni gelen bir teste ait olacak. “Impact” yani darbeye dayanım testi. Bu rakam da eldivenlerin darbeye dayanım testinden geçip geçmediğini bizlere gösterecek. Eğer eldiven testten geçmişse Pass yani Geçti anlamına gelen “P” harfi, kaldıysa Fail yani Kaldı anlamına gelen “F” harfi bulunacak. Eğer eldiven darbeye dayanım testine girmediyse teste girmediğini belirten X işareti bulunacak.

EN388:2016 standardı 31 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerlilik kazandı ve bu standarda sahip olan ürünler piyasada kendilerine yer bulmaya başladılar. Ancak, tüm üreticilerin tüm portföylerini sertifikalandırmaları ciddi bir zaman gerektiriyor ve üreticilere 21 Nisan 2019 tarihine kadar zaman tanınmış durumda. Bu tarihten itibaren piyasada bulunan tüm iş eldivenleri artık EN388:2016 standardına sahip olmak zorunda olacaklar.

Aşağıda standart değişimleri ve eldivenlerde nasıl değişiklikler olacağıyla ilgili Honeywell firmasının hazırlamış olduğu bir videonun linki bulunuyor. Buradan da izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Wk44-seaOC4

 

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

error: Bu içerik kopyalanamaz.
Close

Adblock tespit edildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker