Doğru ekipman kullanımıEğitimKulak koruma

Gürültü önleyici kulaklık seçimi

Gürültüden korunma için ekipman almadan önce gürültünün kaynağı yerinde önlenmeye çalışılmalıdır (Susturucu kullanma veya set koyma gibi), eğer yerinde önlenemiyorsa uygun gürültü önleyici seçme adımına geçilmelidir. Çoğunlukla kullanılan gürültü önleyici ekipmanlar EN 352 kapsamındadır. Gürültü seviyesi 85 dB e ulaştığında çalışanlara kulak koruyucu ekipman verilmeli, kullanımı ile birlikte gürültü hakkında bilgi verilmeli, kkd kullanılmadığı durumlarda olabilecekler anlatılmalıdır. Gürültü seviyesi 85 dB geçtiği iş yerlerinde uygun kulaklık yada kulak tıkacı işveren tarafından sağlanmalıdır.

Kulak Koruma – genel uygulanabilir standartlar

  • EN 352-1 Kulaklıklar için.
  • EN 352-2 Kulak tıkaçları için.
  • EN 352-3 Barete takılabilir kulaklıklar için.
  • EN352-4 İletişimli kulaklıklar için.
  • EN 352-5 Aktif gürültü kontrolü yapan kulaklıklar için.
  • EN 352-6 Elektrikli ses girişi olan kulaklıklar için.
  • EN352-7 İletişimli kulaklıklar için standart.

SNR Nedir?

SNR İngilizce “Simplified Noise Level Reduction” yada “Single Number Rating” olarak bilinen gürültü azaltma derecesi diyebileceğimiz cümlenin kısaltılmış halidir. Çoğunlukla farklı gürültü koruyucu ekipmanları karşılaştırma için kullanılır. Basit bir şekilde anlatacak olursak şu şekilde hesaplanır:

Gürültü Seviyesi             100 dB

Kulak Koruyucu SNR    -30 dB

Kulağa gelen gürültü      70 dB

Kulağa gelen gürültü 87 dB sınırını aşmamalıdır. Bu sınır üstündeki sesler işitme problemlerine yol açabilir. Bu hesaplama farklı frekanstaki gürültüleri dikkate almadığından her zaman doğru değildir.

HML Nedir?

HML “Yüksek, Orta ve Düşük” farklı frekanslarda korumayı tanımlama için kullanılır. Farklı frekanslarda olan gürültülerin kulaklık tarafından engellenmesi de farklı olacaktır. Her frekans aralığı için farklı gürültü azaltma seviye değerleri genellikle koruyucu ekipmanın ambalajında gösterilir. Bu 30 dB’lik bir SNR si olan kulaklığın tüm frekanslar için 30 dB lik gürültü azalttığı anlamına gelmemektedir. (örnek olarak SNR si 37 dB olan 3M X5A kulaklık yüksek frekansta ki sesleri 27 dB azaltırken düşük frekanstaki sesleri 27 dB azaltabilmektedir.)

dB (desibel) Nedir?

Ses yoğunluğunu ölçmek için dB (desibel) kullanılır. İnsan kulağı, sesleri yoğunluk aralığında kaydedebildiğinden doğrusal bir ölçüm için uygun değildir. DB ölçeği, bu nedenle çok basit terimlerle, her 3 dB artış için kabaca iki katına çıktığı anlamına gelen bir log skalasıdır. 20 dB’lik bir artış, ses yoğunluğunu 100 kat arttıracaktır (yani, 60 dB, 40 dB’den 100 kat daha yüksektir). Kulakta oluşan ses maruziyeti 70-80 dB arasında olmalı, 87 dB i aşmamalıdır. Bununla birlikte yangın alarmı, ikaz sirenleri, araç sesleri gibi diğer sesleri algılanmasını engelleyen aşırı korunmadan da uzak durulması da önemlidir. Ayrıca kullanıcı ortam seslerinden aşırı izole edildiği hissine kapılırsa koruyucu kulaklık kullanmadan imtina edebilir. Bu nedenle sadece gürültü koruması gerektiren durumlarda doğru seviyedeki gürültüyü kesen doğru ekipman kullanımı oldukça önemlidir.

Koruma seviyelerine nasıl karar vereceksiniz?

Gürültüden korunma için basit gürültü düzeyi örnekleri

Korumanın gerekli olup olmadığına karar vermek için en iyi yol bağımsız bir uzmanın gürültünün olduğu ortamda gözlem ve ölçüm yapmasıdır. Çalışanın bulunduğu nokta ve civarında yapılan ölçümler sonucunda gürültü 85 dB ve üzeri çıkıyorsa hemen harekete geçilmelidir.

Daha fazla göster

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

Close
error: Bu içerik kopyalanamaz.
Close

Adblock tespit edildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker